Results Sheet: 2019 Monster Energy Cup

Final Results:

Cup Class Overall Results
1. Adam Cianciarulo (Kawasaki) 2-2-1
2. Eli Tomac (Kawasaki) 1-3-2
3. Malcolm Stewart (Honda) 3-1-3
4. Vince Friese (Honda) 4-5-5
5. Tim Gajser (Honda) 7-4-4
6. Justin Barcia (Yamaha) 5-8-6
7. Benny Bloss (KTM) 9-7-7
8. Jeremy Martin (Honda) 6-6-14
9. Chad Reed (Honda) 8-12-10
10. Tyler Bowers (Kawasaki) 11-9-11
11. Justin Starling (Kawasaki) 14-10-9
12. Kyle Chisholm (Suzuki) 10-11-12
13. Alex Ray (Suzuki) 12-14-13
14. Adam Enticknap (Suzuki) 16-15-15
15. Aaron Plessinger (Yamaha) 22-17-8
16. Austin Politelli (Honda) 20-13-16
17. Ryan Breece (Yamaha) 15-16-18
18. Robbie Wageman (Yamaha) 17-18-19
19. Mike Alessi (Yamaha) 13-22-22
20. Jerry Robin (Honda) 18-20-21
21. Tevin Tapia (Yamaha) 18-20-21
22. Scott Champion (Honda) 21-21-20

250 Futures Overall Results
1. Jett Lawrence (Honda) 1-1
2. Jalek Swoll (Husqvarna) 3-2
3. Brock Papi (Honda)  2-3
4. Ryder Floyd (Yamaha) 8-4
5. Grant Harlan (Honda) 7-5
6. Colton Eigenmann (Suzuki) 6-9
7. Wyatt Lyonsmith (KTM) 5-10
8. Kayden Palmer (KTM) 10-7
9. Ezra Hastings  (KTM) 12-6
10. Jamison Duclos (Yamaha) 11-8
11. Tristan Lane (KTM)  14-11
12. Richard Taylor (Suzuki) 9-17
13. Mitchell Gifford (Yamaha) 13-15
14. Kobe Heffner (KTM) 4-24
15. Kai Aeillo (KTM) 17-12
16. Sam Wise (KTM) 19-13
17. Camron Mitchell (Yamaha) 18-16
18. Parker Mashburn (KTM) 16-21
19. Maxwell Sanford (Yamaha) 15-22
20. Bryson Gardner (Honda) 24-14
21. Hunter Calle (KTM) 21-18
22. Addison Emory (Yamaha) 20-19
23. Blake Cobbin (Husqvarna) 23-20
24. Branden O'Neal (Yamaha) 22-23

Supermini Futures Overall Results
1. Evan Ferry (Husqvarna) 1-1
2. Gavin Towers (Kawasaki) 2-3
3. Myles Gilmore (Husqvarna) 4-4
4. Noah Viney (KTM) 3-5
5. Chance Hymas (Kawasaki) 8-2
6. Thomas Welch (KTM) 5-6
7. Gage Wilcox (Husqvarna) 6-8
8. Noah Stevens (KTM) 9-7
9. Grayson Fair (KTM) 7-9
10. Logan Lessar (KTM) 10-11
11. Nicholas Laurie (KTM) 12-10
12. Trey Valley (Husqvarna) 11-13
13. Chase Meyer Deherrara (KTM) 14-12
14. Evan Stice (KTM) 17-14
15. Talan Zollers (KTM) 16-15
16. Tytian Barnes (KTM) 15-17
17. Garrett Alumbaugh (KTM) 13-22
18. Jordan Miller (KTM)  18-18
19. Coen Eiklenborg ((Husqvarna) 21-16
20. Nico Long (Husqvarna) 20-19
21. Cody Wingardner (KTM) 19-23
22. Hayden Robinson (Husqvarna) 23-20
23. Zach Showe (Husqvarna)   22-21
24. Tyler Mashbir (Yamaha) 24-24



Night Show Results:

Cup Class Main Event 3
1. Adam Cianciarulo
2. Eli Tomac
3. Malcolm Stewart
4. Tim Gajser
5. Vince Friese
6. Justin Barcia
7. Benny Bloss
8. Aaron Plessinger
9. Justin Starling
10. Chad Reed
11. Tyler Bowers
12. Kyle Chisholm
13. Alex Ray
14. Jeremy Martin
15. Adam Enticknap
16. Austin Politelli
17. Mike Alessi
18. Ryan Breece
19. Robbie Wageman
20. Scott Champion
21. Tevin Tapia
22. Jerry Robin

Cup Class Main Event 3 start.
This was the battle to watch.
Cup Class podium.

250 Futures Main Event 2
1. Jett Lawrence
2. Jalek Swoll
3. Brock Papi
4. Ryder Floyd
5. Grant Harlan
6. Ezra Hastings
7. Kayden Palmer
8. Jamison Duclos
9. Colton Eigenmann
10. Wyatt Lyonsmith
11. Tristan LAne
12. Kai Aiello
13. Sam Wise
14. Bryson Gardner
15. Mitchell Gilford
16. Camron Mitchell
17. Richard Taylor
18. Hunter Calle
19. Addison Emory
20. Blake Cobbin
21. Parker Mashburn
22. Maxwell Sanford
23. Branden O'Neal
24. Kobe Heffner

250 Futures Main Event 2 start.
Jett Lawrence was the class of the field.

Supermini Futures Main Event 2
1. Evan Ferry
2. Chance Hymas
3. Gavin Towers
4. Myles Gilmore
5. Noah Viney
6. Thomas Welch
7. Noah Stevens
8. Gage Wilcox
9. Grayson Fair
10. Nicholas Laurie
11. Logan Lessar
12. Chase Meyer Deherrera
13. Trey Valley
14.  Evan Stice
15. Talen Zollers
16. Coen Eiklenborg
17. Tytian Barnes
18. Jordan Miller
19. Nico Long
20. Hayden Robinson
21. Zach Schowe
22. Garrett Alumbaugh
23. Cody Wingardner
24. Tyler Mashbir

Cup Class Main Event 2 start.
Adam Cianciarulo came home in second place.
Malcolm Stewart claimed the Main Event win.

Cup Class Main Event 2
1. Malcolm Stewart
2. Adam Cianciarulo
3. Eli Tomac
4. Tim Gajser
5. Vince Friese
6. Jeremy Martin
7. Benny Bloss
8. Justin Barcia
9. Tyler Bowers
10. Justin Starling
11. Kyle Chisholm
12. Chad Reed
13. Austin Politelli
14. Alex Ray
15. Adam Enticknap
16. Ryan Breece
17. Aaron Plessinger
18. Mike Alessi
19. Robbie Wageman
20. Tevin Tapia
21. Scott Champion
22. Jerry Robin

Jett Lawrence would take the first 250 Futures Main Event win.

250 Futures Main Event 1
1. Jett Lawrence
2. Brock Papi
3. Jalek Swoll
4. Kobe Heffner
5. Wyatt Lyonsmith
6. Colton Eigenmann
7. Grant Harlan
8. Ryder Floyd
9. Richard Taylor
10. Kayden Palmer
11. Jamison Duclos
12. Ezra Hastings
13. Mitchell Gifford
14. Maxwell Sanford
15. Petter Mashburn
16. Kai Aiello
17. Camron Mitchell
18. Sam Wise
19. Addison Emory
20. Branden O'Neal
21. Bryson Gardner

Evan Ferry walked away with the first Main Event win,

Supermini Futures Main Event 1
1. Evan Ferry
2. Gavin Towers
3. Noah Viney
4. Myles Gilmore
5. Thomas Welch
6. Gage Wilcox
7. Grayson Fair
8. Chance Hymas
9. Noah Stevens
10. Logan Lessar
11. Trey Valley
12. Nicholas Laurie
13. Garrett Alumbaugh
14. Chase Meyers Deherrera
15. Tytian Barnes
16. Talan Zollers
17. Evan Stice
18. Jordan Miller
19. Cody Windgardner
20. Coen Eiklenborg
21. Hayden Robinson
22. Tyler Mashbir

Adam Cianciaurlo jumped out to an early lead.
Cup Class Main Event 1 start.
Eli Tomac took the win.

Cup Class Main Event 1
1. Eli Tomac
2. Adam Cianciarulo
3. Malcolm Stewart
4. Vince Friese
5. Justin Barcia
6. Jeremy Martin
7. Tim Gajser
8. Chad Reed
9. Benny Bloss
10. Kyle Chisholm
12. Alex Ray
13. Jerry Robin
14. Justin Starling
15. Ryan Breece
16. Adam Enticknap
17. Robbie Wageman
18. Tevin Tapia
19. Mike Alessi
20. Austin Politelli
21. Aaron Plessinger
22. Scott Champion


Qualifying Time Sheets:

Cup Class Group A Qualifying Session 2

Cup Class Group B Qualifying Session 2

250 Futures Class Qualifying Session 2

250 Futures Class Qualifying Session 1

Cup Class Group B Qualifying Session 1

Cup Class Group A Qualifying Session 1

Supermini Futures Class Qualifying Session 1

Cup Class Group B Free Practice 2

Cup Class Group A Free Practice 1

Cup Class Group B Free Practice 1


Create New Tag
0 comments
Show More Comment(s) / Leave a Comment